A Skanska Office Index évente feltérképezi az irodapiaci igényeket

Lassan javuló irodapiaci kilátásokat, optimistább piacot jelez a Skanska Office Index. Az immár negyedik alkalommal elvégzett kutatásból kiderül, hogy a cégek a tavalyi évhez képest valamivel pozitívabbnak ítélik meg iparági fejlődésüket, nagyobb arányban számítanak foglalkoztatottjaik számának bővülésére, és még többen részesítenék előnyben a környezettudatossági szempontokat az irodaválasztás során.

A leginkább környezettudatos irodaház-fejlesztéseiről ismertté vált Skanska 2007 óta készíti el rendszeresen az irodapiac szükségleteiről, elvárásairól, aktuális állapotáról képet adó kutatást, Skanska Office Index néven. Az idei felmérés különlegessége, hogy a korábbi adatokkal összevetve egyértelmű folyamatok is kirajzolódnak, és jól láthatóan érződik a világgazdasági válság képezte határvonal.
 

A Gfk által végzett felmérés egy időben három, a közép-kelet-európai régióhoz tartozó országban készült el, így Csehországban, Lengyelországban és Magyarországon is. Hazánkban 200 olyan céget kerestek meg, amelyek 20 főnél több alkalmazottal vagy 200 négyzetméternél nagyobb irodaterülettel rendelkeznek.
 

 „Pozitív előjelnek véljük, hogy optimistábbnak tűnnek a cégek, javulnak a válság következtében jelentősen negatívba fordult irodapiaci kilátások. Számunkra az is nagyon fontos tényező, hogy a tavalyi évhez képest többen nyilatkoztak úgy, hogy előnyben részesítenék a környezettudatossági szempontokat az irodaválasztásnál, hiszen saját projektjeink során mindig is a fenntarthatóságra, a környezet megóvására törekszünk” – foglalta össze a Skanska Office Index 2010 legfontosabb tanulságait Andreas Lindelöf, a Skanska Property Hungary Kft. ügyvezető igazgatója.

 
Óvatos optimizmusra ad okot, hogy most az előző évi 29%-kal szemben a megkérdezettek 34%-a ítélte fejlődőnek saját iparágát, 49% pedig stagnálónak látja a helyzetet. A válság kitörése előtti években még 50% feletti volt azok aránya, akik fejlődőnek vélték saját szektorukat, így egyelőre csak bízhatunk a lassú javulásban. A saját cégük adott iparágon belüli helyzetét tekintve 62% vélekedett úgy, hogy a vállalat átlagosan fejlődik, míg 28% az átlagosnál jobbnak találta a növekedést.


A válaszadók 39%-a alkalmazza költségcsökkentő stratégiaként az energiafogyasztás mérséklését, míg 41%-uk egyáltalán nem foglalkozik a kérdéssel. A környezettudatos épület főbb ismérvei között a következőket említik a cégek: csökkenő energiafelhasználás, szelektív hulladékgyűjtés, hatékony energia- és vízfelhasználás. A környezettudatos épületeket minősítő rendszerek közül a LEED programról hallottak a legtöbben (16%), míg az előző évben még a Green Building bizonyult a legismertebbnek.


Az alkalmazottak létszámát illetően a cégek mintegy egyharmada gondolja úgy, hogy bővüléssel kalkulálhatnak – ez az arány a korábbi évben csak 25%-os volt. Csökkent azok száma, akik kevesebb foglalkoztatottal számolnak a következő egy évben: míg korábban 14%-nyian nyilatkoztak így, most már csak a válaszadók 6%-a számol létszámcsökkenéssel. Ezzel együtt a megkérdezettek nem számítanak a saját irodáik területének jelentős növekedésére: 71%-uk szerint nem változik az iroda mérete, míg 16% bővülést prognosztizál.


A legtöbb irodában 8-11 négyzetméternyi hely jut egy alkalmazottra – ez az arány évek óta változatlannak mondható. Némileg növekedett azok száma, akik a nagyobb arányban nyitott és kisebb részben zárt egységekből álló irodákat preferálják: a korábbi 31% helyett most 36% nyilatkozott úgy, hogy irodája ehhez hasonlatos.

Forrás: Insomnia

Lakás és lakópark ajánló

Új Bokréta Ház Budaörs

Károly király utca 79-83.

Dunaliget lakópark

Jégmadár utca 2.

ÓBUDA-TESTVÉRHEGY LAKÓKERT

Kocsis Sándor út

Kartács Park

Kartács utca

Smart13

Szabolcs utca 24

KÖVESS MINKET









Lakás kereső