Felgyorsultak az ingatlanbefektetések tavaly év végén

2011-ben a befektetők által Európában elköltött pénz elérte a 110 milliárd eurót; ez az összeg 7 százalékkal több, mint a 2010-es, 104 milliárd eurós teljes volumen. A tavalyi év visszaállította az európai befektetési piacot a válság előtti 2008-as szinthez, de még így is messze alulmúlja a „boldog békeidős” 130 milliárd eurós átlagot.

A legjobban teljesítő piacok Németország, Franciaország és Nagy-Britannia voltak, bár a kelet-európai régió fő országainak befektetési volumene csökkent az utolsó negyedévben az előzőhöz képest, a teljes 2011-es tranzakciós szint így is felülmúlta a 2010-es évet. Lengyelország, Csehország és Magyarország összesítve megduplázta a tavalyelőtti forgalmat. Az idei évre valamivel borúlátóbb a DTZ; az elhúzódó gazdasági- és pénzügyi válság okozta bizonytalanság miatt 107 milliárd euró teljes befektetési volument jósol az ingatlantanácsadó.

 

Befektetési környezet és idei kilátások: nem lesz jelentős változás idén sem

 

Várhatóan idén tovább romlik vagy legalább is nem javul az európai országok gazdasági teljesítménye, illetve adósságállománya. A tavalyi becsült 1,6 % helyett az Európai Unióban idén csupán 0,2 %-os növekedésre – gyakorlatilag stagnálásra - lehet számítani. Az elhúzódó globális pénzügyi krízis miatt továbbra sem várható jelentős mértékben, hogy csökkenjen a befektetők kockázat-érzékenysége és aggodalma. Tavaly év végén és az idei első hetekben a bankok még inkább visszafogták hitelezésüket és ebben sem várható számottevő elmozdulás. Mindezek következtében a DTZ előrejelzése szerint 2012-ben is visszafogott lesz a befektetési aktivitás; sőt valamivel – kb. 3 milliárd euróval - alacsonyabb európai volumenre számítanak, mint tavaly. A befektetésre váró tőke csökkenése, a finanszírozás szűkülése és a kockázati tényezők erősödése miatt a másodlagos ingatlanok értéke valószínűsíthetően csökkenni fog. Előtérbe kerülhetnek újra az alacsony tőkeáttétellel befektető társaságok Európa szerte. Ami a kilátásokat javíthatja az a gazdag tengerentúli magánbefektetők és alapok esetleges nagyobb aktivitása, ezen befektetők azonban az erős fundamentumokkal rendelkező országokat veszik célkeresztbe.

 

Európai ingatlanokba fektetett pénz: 110 milliárd euró tavaly, várhatóan 107 milliárd euró 2012-ben

2011-ben sem volt másképpen, mint az előző években, most is az év utolsó három hónapjában volt a legmagasabb a kereskedelmi ingatlanokba fektetett volumen (31,4 milliárd euró). Ez 17%-os növekedés a 3. negyedévhez képest, ugyanakkor kb. 7 milliárd euróval kevesebb, mint 2010 végén. „Tavaly mintegy 110 milliárd eurót költöttek el a befektetők, 6 milliárddal többet, mint 2010-ben. A legjobban teljesítő piacok közé tartozik Franciaország, Nagy-Britannia és Németország, ők hárman adták a teljes befektetett összeg két-harmadát. A sorban őket követik a skandináv országok, míg a közép-kelet európai régió gyengébben teljesített év végén, mint az őszi hónapokban; ugyanakkor az egész éves volumen majdnem megduplázódott 2010-hez képest.” – mondta Vécsey Bence, a DTZ befektetési társigazgatója. A tranzakciók átlagos mérete is nőtt az év végén; nagyobb arányban fordultak elő 100 millió eurót meghaladó ügyletek.

 

A befektetői típusok: dominálnak a belföldi befektetők

 

2011-ben túlsúlyban voltak a belföldi befektetők a regionális befektetőkkel szemben, előbbiek részesedése a teljes befektetési volumenből elérte a 65 százalékot, ami valamivel meghaladja a 2008 óta tartó éves 63 százalékos átlagot. Az európai regionális befektetők aktivitása csökkent tavaly év végén, míg az Európán kívüli regionális befektetők többet költöttek év végén, mint ősszel. Aktívak voltak a tengerentúli és az ázsiai befektetők; többségük azonban kizárólag a legfejlettebb piacok; Nagy-Britannia, Franciaország és Németország iránt érdeklődött. A magánbefektetői aktivitás erős volt, 17,8 milliárd eurót költöttek csak tavaly év végén, ezzel ők adták a teljes befektetett volumen közel 60 százalékát. Második helyen teljesítettek az intézményi befektetők, 4,6 milliárd euróval, míg a tőzsdén jegyzetteké lelassult; ők csupán 3,2 milliárd eurót fektettek be Európába. Érdekes megfigyelni, hogy a biztosítótársaságok 2011-ben többet költöttek 2010-hez képest (3,3 és 2,6 milliárd euró), ez jól jelzi, hogy a biztosítótársaságok tőkekövetelményeit szabályozó Solvency II. nem gyengítette a befektetési hajlandóságukat.

 

Befektetett ingatlan típusa: az iroda a kedvenc

 

„A befektetők kedvence az irodák; egy bizonytalan piaci környezetben ez az ingatlantípus tűnik a legbiztonságosabbnak számukra. Tavaly év végén 15 milliárd eurót fektettek be ebbe a szegmensbe, ez hattal több, mint az őszi hónapokban.” – említette Maksay Éanna, a DTZ elemzője. „Erős a befektetők érdeklődése a kiskereskedelmi ingatlanok iránt, 9 milliárd eurót fektettek be év végén, ezek közül döntően bevásárlóközpontokba. Problémát jelent azonban, hogy kevés a jó minőségű és eladó ingatlan – tette hozzá a szakértő. Az ipari ingatlanok 3,1 milliárd euróval vették ki részesedésüket a teljes volumenből, a nagy-britanniai befektetéseknek köszönhetően ez több mint 1 milliárddal magasabb a Q3-as összegnél. A vegyes-funkciójú ingatlanok iránt nem volt akkora az érdeklődés, mint ősszel; 35 százalékos visszaeséssel csak 2,2 milliárd eurót költöttek itt.

 

Hozamok: kilengések nélkül

 

Stabilizálódtak a prime irodai hozamok; 4,5 százalékon állnak London West Endben és Párizs belvárosában, 5 százalékon Frankfurtban. Jól jelzi a mediterrán országok iránti befektetői bizonytalanságot, hogy az olasz és spanyol hozamok továbbra is a 2007-es átlag felett vannak; 5,75 % Milánóban és 6% Madridban. Ezzel szemben az olyan érett piacokon, mint London és Párizs a hozamok közelítenek a válság előtti szinthez. Néhány országban; Dublinban, Bukaresten, Budapesten és Madridban hozamcsökkenésre számít a DTZ, de előreláthatóan ez 2012-2013 előtt nem következik be.

 

Magyarország kilátásai

 

A 2011-es befektetők által elköltött pénz túllépte az 500millió eurót, amely magába foglalja többek között a CA Immo által a magyarországi Europolis portfolió megvásárlását, az Árkád Budapest értékesítését és a Heitman irodaakvizícióit (ezek összesen közel 45%-kát tették ki a teljes volumennek), azonban nem tartalmazza a Four Seasons és az Intercontinental szállodák akvizícióját, illetve a nem nyíltpiaci tranzakciókat. Összességében 165%-kal nőtt a 2011-es aktivitás év/év alapon, de továbbra is kevés a benchmark-ként használható intézményi tranzakció.

 

A magyar piac legnagyobb hiányossága továbbra is, hogy kevés a központi fekvésű „prime” ingatlan és még kevesebb, amely ezek közül értékesítendő. Továbbá az eladói és vevői árelképzelések még mindig nincsenek összhangban: sok olyan érdeklődő is megjelent a piacon, akik 8% feletti hozammal vennének irodaingatlant, ugyanakkor, kevesen vannak azon eladók, akik ilyen alacsony áron hajlandóak lennének el is adni. Ennek következtében ténylegesen csak egy-két ’A’ kategóriás ingatlan van értékesítési stádiumban. A bérbeadás nehézsége és a beszűkült pénzügyi források miatt a legnehezebb az üres és a fejlesztés alatt álló ingatlanok értékesítése. Általánosságban, minden ingatlanszegmensre igaz, hogy a korábbi évekhez képest tovább tart a befektetési tranzakció lezárása, leginkább a hosszabb due diligence időszak és az elhúzódó banki finanszírozási tárgyalások miatt. A kormány bankszektort érintő döntései miatt is a pénzügyi intézetek még óvatosabbak lettek a hitelkihelyezésben, ezáltal az év utolsó harmadában még nehezebb volt finanszírozást találni.

 

A kivételek között említhető azonban a DTZ által lebonyolított szokatlanul gyors tranzakció, amely során egy bruttó 4,000 m2 területű irodaházat értékesített 2 héten belül a Redevco megbízásából. A vevő saját használatra vásárolta meg az ingatlant. 2012-ben kiegyensúlyozottabb befektetési piacra számíthatunk; a lengyel és cseh piacok drágulása miatt a befektetők vélhetően újra felveszik Magyarországot a befektetési térképükre. Ugyanakkor, egy hosszútávon megnyugtató és kiszámítható gazdaságpolitika, stabilabb európai és magyarországi gazdasági kilátások elengedhetetlenek a dinamikus növekedéshez.

 

Forrás: DTZ

Lakás és lakópark ajánló

Pesti Ház - Átrium 2

Dévai utca 19

Spanyolkert

Semmelweis utca

Lelle Resort

Honvéd utca

Palotás Kert Lakópark

Palotás utca 9.

Danubio

Vizafogó utca

Viza Apartmanház III. ütem

Vizafogó és Révész u.

KÖVESS MINKET









Lakás kereső