Interjú Berényi Andrással, Újpest főépítészével

Településfejlesztési tanácsadócégként nagyon fontos számunkra, hogy minél jobban megismerjük a Budapesten zajló munkálatokat, valamint a kerületek szakembereinek véleményét a helyi fejlesztésekről, ezért egy interjúban kérdeztük Berényi Andrást, Újpest főépítészét.

Milyen hosszú távú fejlesztési stratégiát fogalmazott meg Újpest az IVS-ben, és mely akcióterületek fejlesztését kezeli kiemelt fontossággal?

A kerület már korábban, 2008 tavaszán elfogadott egy kerületfejlesztési koncepciót, amelyben 18 akcióterületet fogalmaztunk meg. Ezt követően és ez alapján a Főtér európai uniós pályázati feltételeként készült el kerületünk IVS-e.

Újpesten négy kiemelt akcióterületet határoztunk meg. Ezek közül már megkezdődött a Főtér rekonstrukciója, amelynek jelenleg első üteme zajlik. A munkálatok végére teljesen megújul a tér arculata és igazi élhető központjává válik a kerületnek.

Fontosnak tartjuk a Károlyi István városközpont megvalósítását is. Ez az egyetlen olyan tömb, melyben az egykori ipari funkció tudatos feladásával olyan - dominánsan intézményi - épületegyüttes létesítésével számolunk, melyben akár magasház is kialakítható lenne. A tömbben található szecessziós műemléképület, amely egykoron gimnáziumként működött remélhetőleg a jövőben is tudományos, kulturális, vagy oktatási létesítménynek ad helyet.

Harmadik kiemelt akcióterület a volt Petőfi és Hunyadi laktanya környéke. Az egykori honvédségi területeken a régi épületek nagy részét le kell bontani és jó lenne, ha helyükre elővárosi karakterű nagykereskedelem, szakáruházak, valamint irodaberuházás települnének, a terület belső részein a meglévő lakóterületek szomszédságában pedig vegyes intenzitású lakótömbök kerülhetnek.

Negyedik különösen fontos akcióterületünk Káposztásmegyeren az Íves út két oldalán lévő, jelenleg beépítetlen terület. Itt a rendszerváltás előtt egykoron az ország egyik legnagyobb lakótelepét építették volna, néhány éve felmerült egy téli-nyári sípálya kialakításának terve is. Az itteni fejlesztéseket újra kell gondolni úgy, hogy a dominánsan intézményi fejlesztések mellett a lakófunkciót is számításba lehet venni.

Mely területek jövőbeni fejlesztését tartja összvárosi jelentőségűnek a kerületben?

Az Újpesten az elmúlt évtizedben megvalósult legfontosabb fejlesztések (így például az MO és a 2/A autóutak és természetesen a Megyeri) elsősorban a budapesti közlekedés javításához kapcsolódtak, de további, kapcsolódó fejlesztéseket is indukálnak. Fontos, hogy a kerület a város északi kapuja is, ennek a feladatnak is eleget kell tenni a tervezés során. Következő lépés lehet az Aquincumi híd megépülése, annak összekötése az M3-as autópályával, a külső keleti körút kialakítása, valamint az elővárosi vasút fejlesztése káposztásmegyeri megállóval. Újpest lakossága számára a legfontosabb azonban az M3 metró Káposztásmegyerig történő meghosszabbítása lenne.

Milyen típusú fejlesztések, akciók valósultak meg az elmúlt néhány évben?

Nagyon sok fejlesztés zajlott az elmúlt időszakban a kerületben, megkezdődött a Szent István tér rekonstrukciója, valamint megépült a Megyeri híd. Ezen kívül lakóterületi fejlesztések is zajlottak. Külön öröm, hogy több újpesti beruházás is nívós szakmai elismerésben részesült, így pl. az un. "Schilling ház", valamint a káposztásmegyeri városrész-központ lakóépület-együttese építészeti nívódíjat kapott. A Káposztásmegyeri ipari parkban is jelentős beruházások zajlanak.

Milyen potenciálja van Újpestnek, melyet a jövőben jobban kíván pozícionálni?

Újpest kisvárosias hangulatú, polgári része volt a városnak. Sok épület műemléki-, illetve fővárosi védelem alatt áll manapság is. Úgy vélem a XXI. század városfejlesztési elvárásainak úgy kell megfelelnünk, hogy közben ezt a minőségi örökséget kellene megőrizni a jövőben is.

A Megyeri híd megépülése milyen hatással van a kerületben folyó fejlesztésekre, az újpestiek életkörülményeire?

A tapasztalatok azt mutatják, jó hatással volt a kerületre a híd megépülése. Alaptalanok voltak azok a félelmek, hogy a megnövekvő forgalom tönkreteszi a várost.

Hogyan képzeli a Szent István téri Piac és Vásárcsarnok jövőjét? Lehet-e ez a terület klasszikus értelemben vett élhető központ, „belváros” a kerületben élők számára?

A Főtér rekonstrukciója három nagy ütemben zajlik. Ennek második üteme a környéken a parkolási problémák megoldása egy mélygarázs kialakításával, valamint az új virágpiac építése. A harmadik ütemben a Vásárcsarnok felújítására kerül sor – a tervek szerint 2014 környékén – természetesen a jelenlegi funkcióik megőrzésével, de a kor követelményeinek megfelelő működési feltételek megteremtésével és a Főtér karakteréhez méltó megjelenéssel. A Főtér környékének felújítása nem csak építési munka. A területet meg kell tölteni élettel, rendezvényekkel, programokkal tenni mozgalmassá.

Mely funkciók megtelepedését sürgeti, támogatja leginkább a kerület? A jövőben milyen fejlesztési irányokat tart fontosnak?

Nagyon fontosnak tartom a gazdaság szerepét, hiszen az tudja hosszú távon fenntartani, biztosítani a kerület fejlődését. Ezt a funkciót szolgálja például a káposztásmegyeri ipari park is, ahol egyre több cég telepedett le. Újpest egyik - számomra leginkább vonzó - különleges adottságának a funkcionális és építészeti sokszínűséget tartom, ezért a fejlesztések előkészítése során is ennek megőrzésére törekszem.

Forrás: Revolutio

Lakás és lakópark ajánló

Smart13

Szabolcs utca 24

Spanyolkert

Semmelweis utca

Unipark Buda

Bartók Béla út

Gömb Ház by Kategora

Gömb utca 21.

Új Bokréta Ház Budaörs

Károly király utca 79-83.

Green Court Residences

Taksony utca 9.

KÖVESS MINKET









Lakás kereső