Javuló kilátások a romló mutatók mögött

A hazai és a világgazdaság recessziója egyértelműen látszik az ingatlanpiac most publikált számaiból. Ugyanakkor a kedvezőtlen jelenlegi állapotot mutató mérőszámok mellett a jövőre vonatkozó pozitív kilátásokat is kezdi a piac figyelembe venni - hangzott el ma a CB Richard Ellis (CBRE) 2009 harmadik negyedévét értékelő sajtótájékoztatóján.

Beszűkült finanszírozás után reálgazdasági nehézségek

"Ahogy azt már régóta sejteni lehetett, az ingatlanszektort a jelenlegi válság két ütemben sújtja. Tavaly óta lényegesen nehezebbé vált a finanszírozás, legyen szó akár már megépült, akár tervasztalon létező ingatlanprojektről." - mondta Tim O'Sullivan, a CB Richard Ellis ingatlanbefektetési vezetője. Ez a fejlesztők és befektetők mozgásterét annyira beszűkítette, hogy a 2007-ben majd két milliárd eurónyi ingatlanbefektetés után tavaly alig 410 millió érkezett ide, míg idén októberig kb. 90 millió. A fejlesztések volumenét is radikálisan visszavetette a pénzügyi válság: egy év alatt az építés alatt álló projektek összterülete 550.000 m2-ről 250.000 m2 alá esett vissza.

A pénzügyi válság után az idei évben bontakozott ki a reálgazdaság egészét érintő recesszió, ami az ingatlanpiac keresleti oldalát is legyengítette: kevesebb új bérlő érkezik a piacra, a régiek inkább helyben maradnak, bővülés helyett inkább területek visszaadásáról tárgyalnak. Minthogy a költési lehetőségük is limitált, a bérleti díjak 2007-ben épphogy kibontakozó emelkedése is visszájára fordult, ma inkább a díjak csökkenése jellemző.
 

Trendforduló a közép-európai régió bérlői piacain

2008-at a legtöbb régiós ország rekord magasságú kereslettel zárta, aminek köszönhetően a régiós bérbeadás a tavalyi évben megközelítette az 1,8 millió m2-t[1]. Az idei év első felében a kereslet visszaesése 19%-os volt a régió egészét nézve, azonban a különbségek jelentősek az egyes fővárosok szintjén. Bukarest és Varsó irodakereslete zuhant a legnagyobbat, a magyar és a cseh fővárosban a régi bérletek újratárgyalása egyelőre szinten tartotta a keresletet.

A nettó irodaigény azonban mindenhol csökkent, ami a kihasználatlanság emelkedését hozta magával. Azokban a városokban (mint Prága), ahol a fejlesztési hullám tavaly már tetőzött, az üres állomány aránya enyhébb mértékben emelkedett, míg azokon a piacokon (mint Bukarest), ahol még idén is tetemes mennyiségű új irodát adnak át, a kihasználatlanság meredekebben emelkedett. A budapesti irodapiacon a két hatás (viszonylag stabil kereslet, ugyanakkor sok új átadás) az üresedési rátát tovább emelte, azonban a változás nagysága elmarad a moszkvai, a bukaresti, de akár a varsói mértéktől.

A bérleti díjak szintén nyomottá váltak, a legnagyobb százalékos változást - nem meglepő módon- azok a városok láthatták, ahol az elmúlt években az ingatlanbuborék nagyobbra fújódott. Leglátványosabb korrekcióra Varsóban és Moszkvában került sor. A bérleti díjak kivétel nélkül lefelé mozognak a régióban, 10-20%-os csökkenésre már Budapesten is sor került.
 

Javuló kilátások, példamutató logisztika

Habár a jelenlegi állapotot tükröző mutatók mindegyike romlást jelez az elmúlt hat hónapot tekintve, a kilátások határozottan kedvezőbbek, mint fél éve voltak. Erre a legjobb szemléltető példa a logisztikai ingatlanpiac alakulása. Az irodapiac ugyanis sokkal nagyobb késleltetéssel reagál a gazdasági sokkra, mint a logisztika, ahol a visszaesés súlyosabb volt az év elején, de már látható az aktivitás erősödése. A fejlesztői oldal válasza az év elején összeomlott keresletre igen drasztikus volt: teljes projektstop, amíg a jelenlegi túlkínálat el nem kezd felszívódni. Ennek már látjuk előjeleit, mert ugyan a kihasználatlanság egyelőre igen magas (24%), azonban minden jel a ráta csökkenése felé mutat. Várhatóan a fellendülés leghamarabb az iparban és a logisztikában lesz érezhető, és ez a növekvő raktárigény már 2010-ben sokat segít a piac stabilizálásában.

Az irodapiac tekintetében a folyamat hasonló, csak itt még egy korábbi stádiumban tartunk: a következő két negyedévben piacra kerülő irodaállomány a gyengülő irodakereslettel párosulva a kihasználatlanság emelkedését hozza rövid távon, de 2010 második felében a ráta csökkenésnek indulhat - részben az új fejlesztések hiánya, részben a gazdasági fellendülésből eredő irodaigény miatt.
 

Magyar gazdaság - javuló fundamentumok az ingatlanpiac számára

"Határozottan bízhatunk abban, hogy a gazdasági kilátások javulnak." - összegezte Borbély Gábor, a CB Richard Ellis vezető elemzője. "A gazdaság minden szektorát súlyosan visszavetette a recesszió, azonban a megszorítások révén a belső és külső egyensúly rendkívül módon javult, és ezt a piacok nagyra értékelik. További tere van a kamatcsökkentésnek a jegybank szerint, a forint stabil, a hazai eszközök (köztük nemcsak az állampapírok, de a részvények vagy akár a budapesti ingatlanok) iránt pedig megnőtt az étvágy. A magyar gazdaság több elemzőház szerint jó eséllyel vághat neki a recesszió utáni korszaknak, addig azonban meg kell tartani a gazdaságpolitika jelenlegi következetességét."


[1] Belgrád, Pozsony, Bukarest, Prága, Szófia, Varsó, Zágráb

[2] Belgrade, Bratislava, Bucharest, Budapest, Prague, Sofia, Warsaw, Zagreb
Forrás: CBRE

Lakás és lakópark ajánló

The Gardens Budapest

Reitter ferenc utca

Campus Sétány

Huszár utca 5.

Unipark Buda

Bartók Béla út

Fagyöngy Lakópark

Valéria utca 13

Benczur 11

Benczúr utca 11

Boróka Park

Vályogvető utca

KÖVESS MINKET









Lakás kereső