Kulcs: A bérlőorientált magatartás

Mint leggyorsabb reagálású szegmens - az átfutási idő a tervezéstől a megvalósításig négy-öt hónap -, minden bizonnyal az ipari ingatlanok piaca térhet leghamarabb magához a gazdasági fellendülés beindulásakor - mondja Széll Csaba, az Europolis Real Estate Asset Management Kft. ügyvezető igazgatója.

Az ipari termelési index növekedésével a logisztikai cégek gyorsan szembesülnek a raktárak iránti kereslet bővülésével, így megindulhat az üres területek felszívása és csökkenhet a szegmensre nehezedő nyomasztó kihasználatlanság.

A nehézségek azonban nem minden ingatlannál jelentkeznek egyformán, az ügyvezető szerint a különleges adottságú parkok a válságban is előnyt élveznek. Az Europolis vecsési logisztikai központja, a 65 ezer négyzetméternyi raktárterületet kínáló Europolis Park Budapest Aerozone például tartja piaci pozícióit és az autópályák melletti parkoknál magasabb bérleti díjszint dacára százszázalékos kihasználtsággal működik, míg a klasszikus logisztikai központként funkcionáló pátyi Europolis Park Budapest M1-ben szignifikáns az üresedés (bár a legutóbbi, az LGI Logistic-tranzakció 72 százalékra emelte a park kihasználtságát). Az M1 logisztikai park, amely 70 ezer négyzetméter összterülettel rendelkezik, tökéletes lokációt és infrastruktúrát kínál Budapest nyugati kapujánál a logisztikai cégeknek.

Széll Csaba azzal magyarázza az Aerozone sikerét, hogy a kereslet ugyan a big box típusú parkokban csökkent, de az A kategóriás irodák ott kialakított kínálata, valamint a helyszín - a Ferihegyi repülőtér közelsége - mégis vonzza a bérlőket. A három épületből álló park A és B épületében a logisztikai központokra jellemző mezzanine irodákat alakítottak ki, a C épületben azonban első osztályú helyiségek épültek, a szokásosnál nagyobb arányban. Ezzel az adottsággal a park a környékbeli erős konkurencia közepette is állja a versenyt.

Spekulatív bővítésről általában egyelőre nem érdemes gondolkodni, mondja Széll Csaba, noha mind a vecsési, mind a pátyi park lehetőséget nyújt a terjeszkedésre, a kereslet azonban hiányzik, s a piaci felesleg kétharmadának is fel kell szívódni a fejlesztések újraindítása előtt. Pátyon már érvényes építési engedéllyel várják az új igények jelentkezését, a vecsési parkban pedig elindult az engedélyeztetési eljárás. A piacon most jellemző 20 százalék feletti üresedés helyett 10 százalék lenne az ideális, bár már a 15-20 százalék közötti mutató is megnyugtatóbb lenne, mint a jelenlegi helyzet, mindazonáltal az ügyvezető optimista. Mint mondja, Magyarország logisztikai adottságai ideálisak, s a gazdasági fellendülés magával húzza majd a piacot, bár reálisan 2011 előtt erre nem számít. Addig a bérlők megtartása a fő cél, ehhez a szolgáltatások színvonalát kell állandóan javítani s minden felmerülő igényt kielégíteni.

A bérlőorientált magatartás, az üzemeltetés támogatása is a válság túlélésének kulcsai – hangsúlyozza az ügyvezető, aki szerint most a jelenre kell koncentrálni, és nem érdemes fél évnél hosszabb távon gondolkodni. Az Europolis piaci pozícióját a cég nemzetközi hálózata, kínálata és kapcsolatai is erősítik - utal Széll az Europolis lengyel, cseh és román bázisaira és partnereire. A régiós piacok közül a lengyel piacon annak méretei miatt még keményebb a verseny, a román és a cseh bérbeadók viszont a magyarországihoz hasonló üresedéssel küzdenek a logisztikai piacon.

Forrás: LogPortál

Lakás és lakópark ajánló

Unipark Buda

Bartók Béla út

Csillaghegy Residence

Szent István utca 85.

Cordia Thermal Zugló III. ütem

Fischer István utca 119.

Westfalia

Lőportár utca 1.

Waterfront City

Óbuda_Óváros

KÖVESS MINKET









Lakás kereső