Matolcsy miatt januártól ennyivel lesz drágább a rezsink:

Matolcsy György pénteki általános forgalmi adó emeléséről tett bejelentése miatt emelkedni fognak a lakossági kiadások az újévben.

A nemzetgazdasági miniszter által múlt hét pénteken bejelentettek szerint az általános (normál) forgalmi adókulcs 25%-ról 27%-ra változásával annak ellenére emelkedni fog a lakossági villamos energia és földgáz díja, hogy a kormányfő hétfőn még a rezsikiadások befagyasztásáról beszélt.

 

A földgáz- és villamosenergia-szolgáltatásnál elmondható, hogy amennyiben valóban nem történik piaci okokra visszavezethető áremelkedés az előttünk álló időszakában, akkor 2012. január 1-tőlaz új, megemelt áfakulcsnak betudhatóan 1,6%-kal emelkednek a bruttó fogyasztási árak. Ez a villamos energia szempontjából kevesebb, mint egy forintos, míg a földgáznál kb. 2 forintos áremelkedést jelent a jelenlegi bruttó fogyasztási árakhoz képest, normál fogyasztási egységenként az újévben.

 

A távhő esetében a szaktárca jelenleg is dolgozik az egységes árképzési mechanizmus feltételeinek meghatározásán, azonban a legmagasabb áfakulcs 2 százalékponttal történő emelése várhatóan nem játszik majd szerepet az energiahordozó árának jövőbeni alakulásában, ugyanis az előző kormányzati ciklus alatt a távhőszolgáltatást 5%-os sávba sorolták annak érdekében, hogy megtartsák a szolgáltatás versenyképességét. Tekintettel arra, hogy a távhődíjakban igen jelentős eltérések vannak az ország különböző pontjain, így korántsem lehetetlen, hogy az egységes ármeghatározási mechanizmus egyes településeken áremelkedéshez vezet majd (elméleti lehetősége lehet más településeken a csökkentésnek is).

 

A víz és csatornadíjak esetében még a távhőszolgáltatásban tapasztaltaknál is nagyobb eltérés mutatkozóik a különböző települések szolgáltatási díjaiban, így a hatósági ármeghatározás itt is várhatón először az egységesítés irányába fog elindulni, és ezt követően jöhet majd a befagyasztás. Szabályozási szempontból hasonló kihívás vár a hulladékkezelés esetében is a "rezsibefagyasztást" előkészítő NFM szakembereire, akiknek november 30-áig kell végezniük ezzel a megbízatásukkal. A KSH a víz- és csatornaszolgáltatás esetében közöl átlagos árakat, így ha "minden más változatlan marad" az előttünk álló időszakban, a bruttó fogyasztási árak itt is 1,6%-kal emelkednek januártól az áfaemelésből eredően.

Forrás: Pénzcentrum.hu

Lakás és lakópark ajánló

Frangipani24

Frangepán utca 24.

Unipark46

Hajdú utca 46

Julianus ház

Julianus barát utca 20.

Csillaghegy Residence

Szent István utca 85.

Flóra lakópark

Zászlós utca 21.

Amphora Ház

Lenhossék utca 30.

KÖVESS MINKET









Lakás kereső