Zölden fúj a gazdasági recesszió ellenszele

A tiszta energia szektorának fejlődése nem a bőséges hitelkínálat keltette beruházási buborék, hanem hosszú távon is lehet rá építeni.

A tavalyi visszaesés után ismét világszerte teret nyer a zöld energia - tűnik ki a legutóbbi felmérésekből. Az ENSZ környezetvédelmi programjának ezen a héten  közzétett dokumentuma szerint középtávon nőnek a szektorba irányuló beruházások, és mint arról a párizsi Le Monde beszámolt, a zöld beruházásokat ösztönző REN21 nemzetközi hálózat is megállapította, hogy "a megújuló energia a gazdasági recesszió ellenszele, a kőolaj árának csökkenése és a nemzetközi klímaegyezmény hiánya ellenére is jól tartotta pozícióit."

A megújuló energia előállítására irányuló beruházások tavaly világszerte 162 milliárd dollárt tettek ki: ez ugyan 7 százalékkal elmarad a 2008 évihez képest, ám még mindig négyszerese  a 2004-es eredménynek. A gyengébb 2009-es szám legfontosabb oka az, hogy a beruházók nehezebben jutottak hitelhez.

Az összkép azonban az UNEP szerint azt igazolja, hogy a tiszta energia szektorának fejlődése "nem a bőséges hitelkínálat keltette beruházási buborék csupán, hanem olyan beruházási szektor, amely az elkövetkező években is fontos marad".

Az idei év első hónapjai igazolják ezt a megállapítást. Az első félévben 65 milliárd dollárt költöttek zöld energia projektekre, ami 2009 azonos időszakához képest 22 százalékos növekedést jelent - annak ellenére, hogy az ebben a szektorban igen aktív európai államok egy részét válság sújtotta, és a pénzpiacok is ingatagok.

Az ENSZ-ügynökség értékelése szerint 2009-ben csaknem 50 Gigawatt zöldenergia-termelő kapacitást hoztak létre világszerte a 2008-as 40 Gigawattal szemben - nem számítva a nagy vízienergia-projekteket. Az áramtermelő hidroenergetikai beruházások 28 Gigawattnyi új kapacitásával együtt a megújuló energia szektor bővülése megközelíti a fosszilis forrásokra alapuló új kapacitásokét. A REN21 szerint 2009-ben a világ áramfogyasztásának 18 százaléka származott megújuló energiaforrásokból.

2009-re jellemző volt a gazdasági válság ellensúlyozására kidolgozott ösztönzési tervek életbe lépése. Az UNEP kimutatása szerint ezek egy része a zöld energia előállítására és az energiatakarékosságra irányul. Ezek a programok egyelőre még nem hoztak érezhető változást, mert a tervbe vett költségeknek csak 9 százalékát használták fel 2009-ben. A további részt elvben 2010-2011-ben bocsátják rendelkezésre - feltéve persze, hogy a fejlett országokban bevezetett szigorítások nem akadályozzák meg a végrehajtást.

A kiadások alakulása az egyes földrajzi térségekben eltérő volt az elmúlt év során. A kutatási-fejlesztési kiadásokat nem számítva Kína került vezető helyre, 33,7 milliárd dollár értékű zöld beruházásai 53 százalékos növekedésnek feleltek meg. Az Egyesült Államok 17 milliárd dollárral követi, utána Nagy-Britannia 11,7 és Spanyolország 10,7 milliárd dollárnak megfelelő zöld beruházással következik.

A beruházások legnagyobb részét a szélenergia-szektorban eszközölték 2009 során, ez az ágazat Európában és az Egyesült Államokban egyaránt 39 százalékkal részesült az újonnan létesített zöld kapacitásokból, míg Kína egyenesen megduplázta kapacitását ebben a szektorban, 18,8 Gigawattal növelve azt. A REN21 jelentése szerint ez a szektor 2005 és 2009 között átlagosan évi 27 százalékkal bővült.

Forrás: Privátbankár

Lakás és lakópark ajánló

Németvölgyi Residence

Stromfeld Aurél út 29-33.

Sun Hill Residence

Naphegy utca 29.

Marina Life

Mura utca 2.

Foldana Family

Szent László út 47

Smart13

Szabolcs utca 24

Viza Apartmanház III. ütem

Vizafogó és Révész u.

KÖVESS MINKET









Lakás kereső