- BUDAPEST
- BUDAPEST KÖRNYÉKE
- TOVÁBBI VÁROSOK
Árbevételben és EBITDA-ban is erősített az ALTEO
Az ALTEO Csoport a jelenlegi nehezebb iparági környezetben is dinamikus növekedést produkált az idei év első három negyedévében: a csoport konszolidált árbevétele 4,5 milliárd forint körül volt, ami 15,1 százalékos növekedést jelent 2012 hasonló időszakához képest. A csoport EBITDA-szintű eredménye pedig 524 millió forintot tett ki. Ez 70,8 százalékkal több, mint a tavalyi érték.
„A siker záloga az a stabil jövedelemtermelő képességgel rendelkező, hatékonyan üzemeltetett energetikai portfólió, amely elsősorban a megújuló energiaforrások kiaknázására épül. Ezt egészíti ki a vállalat villamosenergia-értékesítő üzletága, amely már most rendelkezik az idei évit több mint 25 százalékkal meghaladó fogyasztói szerződésállománnyal” – kommentálta a számokat ifj. Chikán Attila, az ALTEO vezérigazgatója. A cégcsoport továbbra is főként a kkv-szektorra koncentrálja kereskedelmi tevékenységét.
2013 első három negyedévében az ALTEO Csoport árbevétele megközelítette a 4,5 milliárd forintot, amely az előző év azonos időszakához képest 15 százalék feletti növekedést jelent. Az árbevételnek a tevékenységek közötti megoszlása azonban lényegesen eltér, főként a szélerőművek csoportba kerülése, valamint a győri és soproni erőművek villamosenergia-termelésének külső fél felé történő értékesítése miatt. Ennek köszönhető, hogy az energiatermelés részesedése jelentősen (7 százalékról 24 százalékra) megnőtt a tavalyi részarányhoz képest, amikor a villamosenergia-kereskedelmi árbevétel arány&aacu te;t n&o uml;velve csoporton belül értékesítették az áramot. Ennek köszönhetően 2013-ban az energiakereskedelem részaránya csökkent az árbevételben.
A közvetlen ráfordítások összege az árbevétel növekedési ütemével szinte teljesen megegyező mértékben emelkedett, így a Csoport bruttó eredménye is 15%-ot meghaladó mértékben nőtt. A közvetlen ráfordításokon belül a legnagyobb aránnyal a tüzelőanyagok költsége jellemezhető (45 százalék), ezt követi a továbbértékesítési céllal beszerzett villamos energia 35 százalékos aránya.
A közvetett ráfordításokon belül ugyanakkor a Csoport további hatékonyságjavulást ért el, az adminisztratív ráfordításokat sikerült 3,5%-kal csökkenteni a tavalyi év első három negyedévének adatához képest. A megtett költségcsökkentési, takarékossági lépéseknek, továbbá annak köszönhetően, hogy az energiatermelésen belül jelentősen nőtt a magasabb EBITDA fedezeti hányadú szélenergia termelés, a Csoport konszolidált EBITDA-ja 70,8%-kal magasabb értéket mutat, mint a tavalyi év hasonló időszakában.
A jelentősen javuló EBITDA szintű eredmény ellenére a csoport az adózás előtti eredmény szintjén veszteséget mutatott ki, ami elsődlegesen tényleges pénzkiadást nem jelentő költségekre vezethető vissza. Ezek közül az aktív befektetési tevékenység eredményeként jelentősen emelkedő amortizáció mellett elsődlegesen a pénzügyi eredményben jelentkező, a devizában felvett hitelekkel kapcsolatban elkönyvelt, ugyanakkor pénzben nem realizált árfolyamveszteség emelendő ki. A Csoport hosszú lejáratú hitelállományán belül kedvezőtlenül érintette a devizában nyilvántartott hitelek értékét a forint-euró árfolyam változása – a tavalyi &eacut e;v v&ea cute;gi 291,3-as HUF/EUR árfolyamról szeptember végén ezeket 298,5 HUF/EUR árfolyamra kellett értékelni. Ez az aktuális időszakban 73 millió forint, pénzben nem realizált átértékelési veszteséget okozott; míg egy évvel ezelőtt ezen a soron 131 millió forintos, ugyancsak pénzben nem realizált átértékelési nyereség szerepelt Az erőteljes befektetési tevékenység miatt növekvő beruházási projekthitel állomány ellenére a kamatkiadások összességében nem emelkedtek számottevően a megelőző időszaki értékhez képest, elsősorban az irányadó kamatok kedvező változásának köszönhetően.
Az ALTEO a jövőben is dinamikus növekedést tervez. „A társaság eddig is jelentős mértékben, de körültekintően bővítette megújuló alapú portfólióját. Ezt a növekedést kívánjuk továbbvinni a jövőben is, ehhez keressük a jó megtérülést biztosító, stabil projekteket. Ennek része volt a törökszentmiklósi szélerőmű megvásárlása, illetve a kecskeméti napelemes fejlesztés elindítása is, amellyel az időjárásfüggő megújulóenergia-termelés másik nagy területére is beléptünk” – foglalta össze az elmúlt kilenc hónap történéseit Ifj. Chikán Attila.
A vállalatcsoport stratégiai céljait kiemelve a vezérigazgató elmondta: stratégiai céljuk, hogy energetikai befektetőként mind az energiatermelés, mind az energiakereskedelem területén diverzifikált portfóliót építsenek ki. „A villamosenergia-kereskedelem továbbra is az ALTEO tevékenységi körének fontos eleme, amelyben még a fokozódó piaci verseny mellett is számos kiaknázható piaci lehetőség rejlik, ezért számítunk a jövő évben a megszokottnál nagyobb mértékű növekedésre ennek az üzletágnak a tekintetében” – mutatott rá az energiakereskedelemben rejlő középtávú lehetőségekre.
- Biogázt hasznosíanak a megújuás után Kapuváron
- Ismét drágul a benzin
- Biogázüzem épül
- Újabb energetikai fejlesztéssel erősíti versenyképességét a SáGa
- Világításkorszerűsítés: kérdéses ígéretek, kérdéses megtérülés
- Tatán a városi távhő készen áll a téli hidegekre
- Jöhetnek az energetikai szempontból zöldebb lakóparkok és közületek?
- Tatabányán biomasszával fűtenek majd
- Újabb benzináremelés jön
- Drágul a benzin
Az új generáció mindent megváltoztat! - A babzsáké a jövő?