Elkészült Peking legmagasabb tornya

Augusztus 30-án ünnepélyes körülmények között átadták Kína legújabb szupermagas felhőkarcolóját, a 330 méter magas China World Trade Center Towert..

A 74 szintes épületet, amelynek homlokzata a terrortámadásban elpusztult New York-i World Trade Center ikertornyait idézi meg, az amerikai Skidmore, Owings & Merrill építésziroda tervezte.

A torony a nyolcvanas években megkezdett China World Trade Center komplexum harmadik, befejező üteme, Peking üzleti negyedében. A kínai főváros legmagasabbjának számító épületben több funkció is helyet kap. Az elsőtől az 55. emeletig irodák lesznek, míg az e fölötti szintekre 270 szobás, ötcsillagos szálloda települ. A legfelső három szint mindenki számára nyitott kilátószint lesz. Az épületbe összesen harminc liftet szereltek be – ezekből négy a földszintről egyenesen a szálloda 71. emeleten található lobbijáig visz. A földszinten a környező üzleti központ kiegészítéseként egy 1600 főt befogadni képes bálterem is készült.

A négyszög alapú, felfelé ívelten karcsúsodó test jellegzetes alaptípus a szupermagas felhőkarcolók esetében: hasonló formájú a Pelli Clarke Pelli építésziroda San Franciscóba tervezett (és utóbb lefújt) tornya, de a SOM korábbi munkái között is találunk párhuzamot. A pekingi torony különlegessége, hogy a homlokzat struktúrája, különösen a talajszint közeli szerkezeti részleteknél meglepően emlékeztet a New York-i World Trade Center tornyainak homlokzati felépítésére, bár annál érzékenyebben megfogalmazott: a prizmaszerűen kiálló üveglapok a belső árnyékolását szolgálják. Hogy ez a párhuzam a Minoru Yamasaki építész tervezte amerikai tornyokkal szándékos-e, arról nem szólnak forrásaink.

A tervezés közben külön figyelmet fordítottak a földrengésveszélyre, Peking ugyanis érzékeny szeizmikus zónában terül el; ezért került többek közt egy, az esetleges mentéseknél használható helikopter-leszálló az épületre. A torony emellett elnyerte a LEED Gold minősítését a fenntartható működtetési rendszerekért.

A chicagói alapítású, de mára a világ számos táján fiókot üzemeltető SOM a kínai fővárosban is jól ismert: ők tervezték például az Egyesült Államok két éve átadott új nagykövetségét is. Kína legmagasabb épülete jelenleg egyébként a 490 méterre nyúló, formájában egy sörnyitóra hajazó Shanghai World Financial Center – a szintén amerikai Kohn Pedersen Fox tervei alapján épült tornyot 2008-ban adták át, és 2014-re túlszárnyalhatja szomszédja, a 632 méteresre tervezett Shanghai Tower.

Forrás: Hg.hu

Lakás és lakópark ajánló

The Gardens Budapest

Reitter ferenc utca

Péterhegyi lakópark

Péterhegyi út 77.

Corvin Sarok Residence

Kisfaludy utca 23.

Gellért-hegy Residence

Hegyalja út 15.

In Budapest

Rottenbiller utca 17.

Rupphegyi Liget

Barackmag utca

KÖVESS MINKET









Lakás kereső