Hong Kong maradt a világ legdrágább irodapiaca a londoni West End és Tokió előtt

Az ázsiai és csendes-óceáni térség dominanciája a világ 10 legdrágább irodapiacának listáján továbbra is megmozdíthatatlan: az első helyezett Hong Kong belvárosa, és a 3.-7. helyet is ázsiai nagyvárosok uralják. – derül ki a CBRE féléves globális irodapiaci felméréséből. A legnagyobb éves drágulás San Franciscóban következett be, ahol a fejlődő technológiai szektor kereslete 36,4%-kal emelte a költségeket.

A Hong Kong-i belváros a világ legdrágább irodapiaca, ahol egy négyzetméternyi iroda 2061 euróba kerül évente, megelőzve a londoni West End-et (1864 euró/m2/év). A harmadik helyezett Tokió, majd a Peking és Újdelhi üzleti negyede következik. Az első 10 város listáján a pekingi Finance Street (6.) és a Hong Kong-i West Kowloon (7.) is előkelő helyet foglal el.

 

A gazdasági „ellenszél” ellenére az irodabérleti költségek éves szinten 2,1%-kal emelkedtek az elmúlt évben, főleg az amerikai kontinensen ( 5,2%) és az ázsiai és csendes-óceáni térségben ( 2,6%). A recessziótól sújtott Európában viszont a legtöbb városban csökkentek a költségek, a kontinensen átlagosan 0,4%-kal. Az első osztályú irodák bérleti költségei 74 városban emelkedtek világszerte, 37 városban csökkentek, míg 22 piacon változatlanok maradtak.

 

„A globális irodapiaci fellendülés lassult az elmúlt évben, főleg a folytatódó európai adósságválságnak, a feltörekvő gazdaságok lassuló fejlődésének és az egyesült államokbeli költségvetési problémák erősödésének köszönhetően.” – nyilatkozta Dr. Raymond Torto, a CBRE vezető közgazdásza. „Mindenesetre a feszes piaci viszonyok, a legjobb irodák iránti erős kereslet és az új építkezések alacsony szintje tovább növeli az irodabérleti költségeket világszerte.” – tette hozzá Torto.

 

A CBRE 133 irodapiacon vizsgálja az irodabérleti költségeket. Az 50 legdrágább lokáció között 19 az európai, közel-keleti és afrikai térségben, 18 az ázsiai és csendes-óceáni térségben, 13 pedig az amerikai kontinensen található. Bár az összehasonlításra hatással van a dollár árfolyammozgása, a CBRE az éves változásokat helyi valutákban számolja, így azokat nem befolyásolják az árfolyammozgások.

 

Európa, Közel-Kelet és Afrika (EMEA)

 

A londoni West End mellett a 10 legdrágább piac között van Moszkva (1.444 euró/m2/év) és a londoni City (1.118 euró/m2/év) is. Budapest (322 euró/m2/év) a lista 102. helyezettje. A közép-kelet-európai térségben Varsó (440 euró/m2/év) és Prága (396 euró/m2/év) drágább, azonban Pozsony (318 euró/m2/év) valamivel olcsóbb irodai desztinációnak számít.

 

A folytatódó gazdasági visszaesés kétszámjegyű, vagy ahhoz közeli költségszint-eséshez vezetett Európában a görögországi Thesszalonikiben és Athénban, illetve a spanyolországi Malagában, ahol az üzleti bizalom hanyatlik, és a bérlők aggódnak. A csökkenő kereslet szintén költségcsökkenéshez vezetett Portugáliában és Írországban.

Forrás: CBRE

Lakás és lakópark ajánló

Bauer Residence

Bauer Sándor u. 3.

Szent Anna Udvar 2. ütem

Mécs László utca

Amphora Ház

Lenhossék utca 30.

My City Residence

Hunor utca

Loft Astoria

Múzeum Krt. 1/b

Fagyöngy Lakópark

Valéria utca 13

KÖVESS MINKET









Lakás kereső